Książki, które zmienią Twoje życie.

Według badań przeprowadzonych w 2019 roku tylko 39% polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki rocznie. Dla porównania przeciętny milioner, czyta 60 książek rocznie.

W czym tkwi sukces książki i czemu jest tak ważna dla ludzi sukcesu? Odpowiedz, jest dość prosta, chodzi głównie o zawartą w niej wiedzę i stosunkowo niską cenę w połączeniu z chęcią rozwoju. Nie ma przecież, tańszej alternatywy kupienia 300 stron wiedzy za 39 zł. W tym wpisie nie poruszymy zalet czytania i nie będę Cię namawiał, abyś czytał więcej niż statystyczny Polak.

Dzisiaj, powiem Ci o 3 tytułach, które znalazły się na mojej półce w 2020 roku i do dziś tworzą fundament mojego życia. Wystarczy, abym na nie spojrzał, aby wróciło do mnie, wszystko, czego się z nich nauczyłem. Jak to wróciło? – W czasach, gdy na głowie mamy setki spraw, treść książki, którą przeczytaliśmy, potrafi zniknąć z naszej głowy w chwilę.

Właśnie dlatego polecam podkreślać sobie ważne fragmenty lub prowadzić notes i raz na jakiś czas wracać do notatek. Nie przedłużając tego długiego wstępu, zaczynamy!

Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem

Jest to krótka, zapisana na 160 stronach, książka, która dokładnie tłumaczy, czemu warto wstawać wcześniej i jak ten czas można wykorzystać. Autorka, Laura Vanderkam pisze na wstępnie:

„Zanim reszta świata zasiądzie do śniadania, ludzie sukcesu mają już na swoim koncie pierwsze codziennie zwycięstwa, dzięki którym ich życie nabiera takiego kształtu, jakiego sobie życzą”.
Plan, determinacja i ciągłe robienie kroku naprzód. To wszystko możesz zrobić z samego rana i o godzinie 9:00 mieć już za sobą wszystkie najcięższe zadania. Osobiście uważam, że jest to lepszy scenariusz, niż nadrabianie wszystkiego po północy. Szczególnie że łatwiej się poddać będąc zmęczonym i zestresowanym.

Autorka ten temat dość dobrze wyjaśnia na pierwszych stronach, pisząc: „Badania dowodzą, że zapasy silnej woli są mocno ograniczone, większość porażek dietetycznych, porzuconych planów treningowych, czy nawet morderstw następuje późnymi wieczorami”.

O porankach pisze w innym artykule, więc jeśli masz wątpliwości, czy warto wydać 20 zł na ten tytuł, to zapraszam Cię tutaj:


Zasady Zwycięzców

Najlepsze książki to te, które trafiają idealnie w nasze problemy. Właśnie tak miałem w przypadku książki autorstwa Bodo Schäfer’a, gdzie same notatki zajęły mi 3 strony A4, a to chyba mój rekord.

Każdy rozdział kończy się pięcioma zadaniami, które pomogą Ci utrwalić nowo poznane zasady. Bo jak twierdzi Autor: „Aby nasze życie było lepsze, najpierw my musimy stać się lepszymi, a gdy staniemy się lepsi, będziemy grać o wyższą stawkę”.
Z książki możemy nauczyć się jednego – jak być lepszym człowiekiem, pracownikiem, a nawet i kumplem. Właśnie to będzie naszym zapalnikiem do wchodzenia wyżej i wyżej.

Bardzo mocno w mojej głowie utkwił fragment, w którym Autor porównał ludzi do orłów i kaczek – „Orły działają, podczas gdy kaczki kwaczą. Ich kwakanie symbolizuje wymówki, usprawiedliwienia, bezsensową paplaninę, narzekanie i zrzędzenie”. Zastanów się dobrze i odpowiedz sobie na pytanie, jesteś orłem czy kaczką?

Wszystko jest kwestią tego, kim chcemy się stać, a nie kim jesteśmy. W każdym dziecku drzemie geniusz — tak twierdził Albert Einstein. Wszyscy mamy możliwości i prawo żyć jak zwycięzcy. Każda chwila, w której żyjemy jak zwycięzca, jest chwilą, w której opłaca się żyć.


Autobus Energii

Najprzyjemniejsza książka, którą przyszło mi czytać! Jon Gordon napisał opowieść o Damianie – człowieku, który był wypalonym pracownikiem i mężem. Nasz bohater miał ciągłego pecha. Nie szło mu w domu, w pracy ani w życiu. Wszystko się zmienia, gdy wsiada do nietypowego autobusu.
Jest to świetny tytuł dla osób, które mają cięższy okres w życiu. Potrafi on zmienić myślenie i podejść do problemów z innej strony. Autor często podkreśla, że „Życie na każdym kroku próbuje Cię znokautować. Ważne jest to, żebyś po każdym ciosie wstawał na równe nogi”.

Musisz wstawać na równe nogi! Pamiętaj, że to ty jesteś kierowcą swojego autobusu. Jeśli nie weźmiesz życia w swoje ręce i nie przejmiesz kontroli nad swoim autobusem, to on nie pojedzie tam, gdzie chcesz dotrzeć.

Niby takie proste, ale jednak trzeba dobrze to zrozumieć.

Aby jeszcze łatwiej to zrozumieć, książka jest dla każdego, nawet dla dzieci. Autor dopracował wszystkie szczegóły tak, aby była ona napisana prostym i delikatnym językiem, co ostatecznie przełożyło się na ogromną popularność tego opowiadania wśród całych rodzin i młodzieży.


Twoje zadanie

Mam dla Ciebie małe zadanie – Najtrudniejszy w każdym działaniu jest pierwszy krok, zrób właśnie o ten pierwszy krok.

Wybierz sobie jedną z tych trzech książek i ją zamów. Albo wejdź na jakąkolwiek księgarnie np. OSMPOWER, ONEPRESS albo MTBIZNES i zamów sobie cokolwiek, co tylko wpadnie Ci w oko. Oczywiście, nie jest to lokowanie produktu. Podaje Ci tylko sprawdzone miejsca, w których dostaniesz te książki. 🙂

Niech to będzie twój pierwszy krok na ścieżce ulepszania siebie. Jeśli uznasz, że to nie dla Ciebie, nic się nie stanie. Ważne, że spróbowałeś! Powodzenia!